بیماری های باکتریایی کپورماهیان

بیماری های باکتریایی کپورماهیان

1- سپتي ­سمي خونري زي­ دهنده باكتريايي (آئروموناس هيدروفيلا)

اين بيماري در گونه هاي متعددي از ماهيان آب شيرين و كپورماهيان بروز مي ­كند و اغلب با استرس و ازدحام و تجمع زياد در محيط پرورش همراه مي­ باشد. علائم باليني بصورت خون ريزي در پوست، باله ها، محوطه دهاني و عضلات و نيز زخم­ هاي سطحي در ناحيه اپيدرم مي ­باشد. علاوه بر اين علائم آسيت، اگزوفتالمي تورم طحال و كليه ها در ماهيان مبتلا ديده مي­ شود. اين باكتري بصورت ساپروفيت در داخل محيط آبي ماهي زندگي مي­ كند. بيماري از طريق آب آلوده يا حيوان مبتلا به سايرين منتقل مي­ گردد.

درمان: تراکم استخر را کم کنید، مانع از ایجاد استرس برای ماهی ها شوید، در ترکیب با غذا و یا به صورت تزریق مستقیم به ماهی ها آنتی بیوتیک بدهید، ماهی ها را واکسینه کنید.

 

2- کلومناریس

در دمای بالای 15 درجه سانتی گراد عارض می ­شود، موجب ایجاد لکه­ هایی سفید و خاکستری رنگ که حاشیه ­ی آنها مایل به قرمز است بر روی سر، پوست بدن، آبشش ­ها و باله­ ها و از بین رفتن بافت بین شعاع های باله ­ها می­ گردد.

درمان: با بنزالکونیوم کلراید، سولفات­ مس یا آنتی­ بیوتیک­ ها (فورازولیدون، نئومایسین، اوکسی تتراسایکلین، ترامایسین)، تغذیه ی ماهی­ ها با غذای حاوی سولفامرازین و اوکسی تتراسایکلین.

3- مایکوباکتریوزیس

این بیماری موجب ضعیف شدن و کوچک شدن ماهی­ ها، متوقف شدن تغذیه، رنگ پریدگی و خاکستری شدن پوست ماهی و ایجاد زخم­ های خشک بر روی سطح بدن می­ شود. این بیماری فاقد درمان، ماهی­ های آلوده شده را معدوم کنید.