بیماری های قارچی و انگلی ماهی قزل آلا

بیماری های قارچی و انگلی ماهی قزل آلا

بیماری قارچی

بيماري ساپرولگنيازيس:

اين قارچ به شكل لكه ­هاي خاكستري مايـل بـه سفيد در روي بدن ماهي كه در زيرآب به صورت پنبه مخملي بـا رشته ­هاي قارچي ديده مي­ شود، پديد مي­ آيد. ضايعات در ابتدا بـه صـورت مدور است ولي بعد به تدريج به همديگر ملحق و وسيع مي­ شوند. گاهي كناره زخم­ ها به رنگ خاكستري تيره دیده می­ شود كه به ­دليل وجود مقداري لجن و آشغال و پسمانده غذايي در كناره ­هاي زخم است. قارچ ساپروليگنا معمولا به رنگ سفيد متمايل به خاكستري است و ظاهري خزه مانند دارد.

پيشگيري و درمان:  بالا­بردن كيفيت آب ورودي و تعويض مناسب آب در پيشگيري موثراست. استفاده از فُرمالين، نمك، سولفات مس و مالاشيت گرين نيز توصيه مي ­شود.

بیماری های انگلی

1- کاستیا:

عفونت حاصله از  ايـن  انگل در بچه ماهي نورس اهميت زيادي دارد و وقتي كه كاستيا زير ميكروسكوپ مشاهده مي­شود، اندازه­اي برابر سلول­هاي پوست ماهيان دارد، اما به وسيله متحرك بودنش از سلول­هاي پوست قابل تشخيص است. آلودگي ماهي قزل­آلا با كاستيا در آب شيرين و همچنين آب دريا به دفعات مشاهده شده است.

پيشگيري و درمان: روش معمول پيشگيري استفاده از فرمالين با غلظـت ppm  200 و ppm  250 براي درمان به مدت يك ساعت است.

2- ايكتيوفيتيريوس (Ich):

در شرايط درجه حرارت بالا و سرعت آب، عفونت حاد بـا این انگل گاهي باعث تلفات سنگين در ماهيان آزاد و قزل­آلا مي­شود. در ماهيان آلوده حالت تحريك شديدي در پوست ايجاد مي­شود كه ممكن است در تمام سـطح استخر  از آب به بالا بپرند، درست مانند حالتي كه اكسيژن آب كم باشد. اغلب ماهيان مبتلا خودشان را به كف و ديواره­هاي استخر مي­مالند.

پیشگیری و درمان: تعـويض زود بـه زود آب استخر و افزودن سرعت جريان آب در پیشگیری موثر است. بكار بردن متوالي مواد دارويي مثل سولفات مس و فرمالين به مقدار ppm  250  و اضافه كردن نمك و آهك به آب در درمان توصيه مي­گردد.

3- انگل ژيروداكتيلوس (Gyrodactylus):

این انگل برروي پوست وجود دارد اما گاهي اوقات چشم ­ها يا آبشش ها را نيز درگیر می ­کند. ضايعات ژيروداكتيلوس عمدتاً برروي باله­ ها و پوست دیده می­ شود. پوسيدگي باله ­ها، ترشـح فـراوان موكوس در پوست و آبشش از علائم بارز ژيروداكتيلوس در ماهي قزل­ آلاي پرورشي است.

درمان: اين انگل را مي ­توان با بكار بردن فرمالين به مقدار ppm200  بـه مدت نيم تا يك ساعت از بين برد.

4- لرنه آ (Lernaea):

این انگل به وسيله سر لنگرمانند خود تا عمق چند ميلي متري عضلات ماهي نفوذ مي ­كند و به آن متصل مي­ شود.

درمان: ضدعفوني كردن با تري­كلروفرم و آهك مي تواند در از بين بردن انگل موثر باشد.

5- آرگولوس يا شپشك ماهي(Argulus):

آرگولوس جانوري خرچنگ مانند است كه قادر است بر روي بدن ماهيان مختلف زندگي كند. اين سخت­ پوست به طور مشخص انگل ماهيان آب­ هاي گرم و راكد است، ولي مي ­تواند مشكلاتي را در مزارع پرورش ماهي قزل ­آلا در بعضي مناطق به ­وجود آورد. این جانور را مي ­توان بر روي هر قسمت از سطح بدن ماهي آلوده مشاهده كرد.

درمان: روش مبارزه با اين انگل مشابه انگل لرنه ­آ است.

6- هگزاميتا (اكتوميئوس) (Hexamita):

برخلاف ساير بيماری­ هاي انگلي، عفونت با هگزاميتا اغلب علائم مشخصي به غير از افزايش مرگ و مير ندارد. انگل در روده قرار دارد و باعث خون ريزي در اين عضو مي­ شود و بعضأ به حدي است كه روده و منطقه مخرج آشكارا قرمز رنگ مي­ شوند. معمولا تلفات بيش از 10 درصد از كل ماهيان در روز نيست و ماهيان آلوده حالت عصبي شديدي نشان مي­ دهند. ماهياني كه آلودگي كمتري دارند حالت كسل و بي­ حالی دارند و اغلب سياه رنگ هستند و اشتهايشان كاهش مي­ يابد. وقتي روده چنين ماهياني باز مي­ شود ممكن است حاوي مايع شفاف يا مايل به زرد باشد.

درمان: استفاده از كاربازونوكسيد Carbasonoxyde با غلظت دو درصد دوبار در روز به مدت پنج روز همراه غذا موثراست.

7- ميكروسپوريده (Myxosporidia):

اين انگل كليه بافت­ هاي بدن ماهي را آلوده مي­ كند و صدمات زيادي از طريق خراب كردن بافت­ ها به وجود مي­ آورد. این آلودگي ممكن است مستقيماً توسط اسپورهايي (هاگ­ ها) كه به­ وسيله­ی ماهي آلوده توليد مي­ شود، به ماهي سالم منتقل شود.

 درمان: علاوه بر استفاده از آهك جهت ضدعفوني مي ­توان از روش درماني بيماري قبلي براي اين انگل استفاده كرد.

8- دیپلوستوموم (Eye Fluke):

در ماهيان مبتلا به عفونت انگل چشمي (ديپلوستوموم)، در يك يا هر دو چشم كدورت مايل به سفيد يا خال و لكه ­هاي سفيد مشاهده مي ­شود. اين بيماري اشكال و درجات متفاوتي از كوري ايجاد مي­ كند. معمولا ماهيان آلوده سياه رنگ هستند و در كنار استخر شنا مي­ كنند كه به سادگي به­ وسيله پرندگان ماهي­خوار صيد مي­ شوند.

پيشگيري و درمان: دور كردن پرندگان از اطراف حوضچه­ هاي ماهي، حذف حلزون­ هـا و ضدعفوني كردن استخر با استفاده از سولفات مس و آهك در مبارزه با انگل موثر است.